RANDEVU ALIN
Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon
HİZMETLERİMİZ
Lazer Epilasyon
Kadın erkek demeden son zamanların en çok tercih edilen yöntemlerinden olan lazer epilasyon, sağlığa herhangi bir zararı olmadan istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Aşırı tüylenme ; kalıtımsal, hormonal veya kullanılan çeşitli ilaçlardan kaynaklanabilmektedir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için günümüzde kullanılan ağda, jilet, ip, cımbız ve kimyasal tüy dökücüler ile kalıcı çözüm elde edilememektedir. Lazer Epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmanın en hızlı ve en sağlıklı yoludur.
 
Lazer epilasyonda amaç, kılı üreten kök hücrelerinin fonksiyonunu bozmaktır., kılın yapısında bulunan ve kıla rengini veren Melanin adlı maddenin lazer ışınını emmesi ile oluşan ani yüksek ısı enerjisi, kılı üreten kök hücrelerini hasara uğratır. Siyah kıllar, yani melanin maddesini fazlaca içeren kıllar epilasyondan daha fazla etkilenirken, gri ve beyaz kıllarda etkinlik yok denecek kadar düşük olur. Lazer epilasyon kısaca siyahın ışığı emme mantığıyla çalışır.
Ten ne kadar beyaz kıl ne kadar siyahsa işlemin başarı oranı o kadar yükselir.
Beyaz ve sarı renkler ışığı yansıtma özelliğinde olduğu için bu renkte ki kıllar lazer ışınından etkilenmez.
Lazer cihazları kılı görmez veya algılamaz . Lazer cihazları sadece yoğunlaştırılmış ışık demetleri atar siyah kıllar bu ışığın ısı enerjisini emer ve köke taşır beyaz kıllar ise bu ışıktan etkilenmez dolayısıyla bizim cihazımız beyaz kılı görüyor diyenlere itibar etmeyiniz.
 

Lazer Epilasyon İşleminin Başarısı Nelere Bağlıdır? 

 

Cihaz Seçimi

 
Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için ilk adım, doğru cihazın seçimidir.
 

Cilt Rengi

Cilt renginin açık olması, uygulamada avantaj sağlar. Çünkü açık cilt tiplerinde doz artışı daha rahat yapılabilir. Lazer dozu ne kadar yüksek olursa kıl kökünü tahrip etme oranı o kadar artar.
 

Kıl Rengi

 
Lazer epilasyon uygulamalarında kalın kıllarda etkinlik fazla olur. Bu sebeple kıl ne kadar koyu ise lazer epilasyon o kadar başarılı olur. İnce tüylerde ise etkinlik çok az olur ya da hiç olmaz. Diode lazerler, bir kısım iyi seçilmiş ince tüylerde etkinlik sağlayabilir.
 
Epilasyonun uygulanacağı bölge: Epilasyonda en zor bölgelerden biri yüz bölgesidir. Yüz bölgesi için opt sistem ve diode lazerler en ideal seçimdir. Alexandrite lazer yüz bölgesinde tercih edilmemelidir.
Koltuk altı, genital ve alt bacak bölgesi lazer epilasyona en iyi cevap alınan bölgelerdir.
 

Cinsiyet

 
Kadınlar lazer epilasyon için daha avantajlıdır. Erkeklerde kadınlara göre daha kıllı olmamızı sağlayan erkeklik hormonu yani testosterondan dolayı başarı ortalaması kadınlara oranla daha düşüktür. Bir bayanda 1cm karede 100 kıl kökü varken erkekte bu sayı 2500 e kadar çıkmaktadır. Bundan dolayı erkek lazer epilasyonu yaparken uygulanacak doz ve atış sayısı çok iyi ayarlanmalıdır.
Kadınlarda hormonal nedenli tüylenme varsa, önce hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir.
 

Lazer Epilasyon Öncesi Nelere Dikkat Etmelidir?

 
Lazer epilasyondan en az bir ay öncesine kadar, kılları kökünden alan ağda, epilatör, cımbız, iple alma işlemleri yapılmamalıdır. Lazer epilasyonun etki edebilmesi için kılın köküne kadar uzanması gerekmektedir.
 
Lazer epilasyondan yine 1–1, 5 ay öncesine kadar güneş banyosu, bronzlaşma olmamalı ya da solaryuma girilmemelidir. Lazer epilasyon öncesinde kullanılan ilaçlar ve özellikle başta deri hastalıkları olmak üzere bilinen tüm hastalıklar uzmana bildirilmelidir. Ayrıca son 6 ay içinde sivilce tedavisi görülmüş veya deri soyma işlemleri uygulanmış ise mutlaka uzmanımıza bilgi verilmelidir.
 

Lazer Epilasyon İçin Ne Gibi Hazırlıklar Yapılmaktadır?

 
Lazer epilasyon işleminden önce ıslak bir mendil ile bölge deodorant ve diğer kozmetiklerden temizlenir. Bölgedeki kıllar tıraş makinesi ile kısaltılır. İlk seanstan sonraki seanslarda daha yüksek dozlarda çalışıp başarı oranını artırmak için kişi kısaltma işlemini 1-2  gün önceden gerçekleştirebilir. Lazer epilasyon seansında ağrı genelde minimaldir. Fakat çok ağrı duyan kişilerde işlemden 1 saat önce lokal anestezik krem uygulaması yapılabilir. Ve son yapılan bir araştırmaya göre seanstan yaklaşık 2 saat önce kahve gibi kafein içeren gıdalar ağrı hissiyatını artırdığı için tüketmemek gerekir.
 
 

 

 
Yorum bırakın
TÜM YORUMLAR (0)
Henüz yorum eklenmemiş
Cilt Bakımı
Lazer Epilasyon
Dövme Silme
Bölgesel Zayıflama
Kalıcı Makyaj